Uudised

Eesti lennuliiklus muutub Cybernetica lahenduse toel kaugjuhitavaks

09. dets. 2016

Cybernetica võitis EANSi hanke arendamaks kaugjuhitava lennujuhtimistorni audio-videotöötlussüsteemi, mille prototüüp seatakse testimiseks üles Tartu Ülenurme rahvusvahelisse lennujaama ning katsetuste edukal läbimisel veel vähemalt kahte lennujaama üle Eesti.

Cybernetica projektijuht Meelis Nõmme sõnul on lahendusel potentsiaali muuta arusaama tänapäeva lennuliikluse juhtimisest ka mujal riikides, kelle väljakutsed on sarnased Eestile. “Hõredalt asustatud aladel, mis siiski vajavad lennuliiklust, on kaugjuhitavatel lahendustel suur positiivne mõju – kaob vajadust pidevalt kohalviibiva lennujuhi järgi, kuna mitut hõreda liiklusega lennujaama saab kontrollida ühest sõlmpunktist,” rääkis Nõmm.

Esimeses etapis testitakse prototüübiga vaid audiovisuaalseid komponente, seatakse üles 360-kraadised panoraam- ja binokkelkaamerad, mis loovad lennujuhtimistorniga samase nähtavuse. “Hea nähtavus on lennujuhi töö kontekstis kindlasti kõige olulisem, ent ka heli annab oma panuse olukorra korrektseks hindamiseks. Helivõimekuse lisamisega teeme me lennujuhi töö mitte ainult efektiivsemaks, vaid ka meeldivamaks,” rääkis Nõmm. Projekti käigus ehitatakse üles demosüsteem, mida kontrollib ja sertifitseerib ka Lennuamet. Kui testid ja sertifitseerimisprotsess on edukalt läbitud, saab kaugjuhitavat lennujuhtimislahendust kasutada lennujaamades üle Eesti, alustades Tartu Ülenurme lennujaamast. Ülejäänud lennuliikluse juhtimissüsteem, mis on osa kaugjuhitava lennujuhtimistorni prototüübiks, paigaldatakse Lennuliiklusteeninduse AS-i poolt.

Eesti oleks maailmas esimene riik, kes seda tüüpi lahendust nii mastaapselt ja üleriigiliselt rakendaks. “Kaugjuhtimissüsteeme on ennegi ehitatud, ent mitte sellise mõju- ja rakendusalaga,” ütles Nõmm. “Meil on võimalus ehitada üles terve asukohast sõltumatu lennujuhtimise ökosüsteem, mis pole oluline vaid säästlikkuse, vaid ka ohutuse seisukohast. Lennujuhtide töö muutub mitte ainult mitmekesisemaks, vaid loodetavasti ka mugavamaks,” lisas Nõmm.